Вплив гендерних стереотипів на професійну самореалізацію жінок юнацького віку

    Професійна самореалізація є однією із найактуальніших тем для 11-класників. Куди вступати, яка професія мені імпонує, чи є вона престижною та чи дасть гідний заробіток – це майже риторичні запитання, які найчастіше задають собі молоді люди.  Але є ще певні проблеми, що пригнічують молодих жінок та змушують їх вагатися у правильності свого вибору. Серед них: чи достатньо я компетентна, в цій професії переважно працюють чоловіки, а чи зможу я, чи захоче хтось мати зі мною стосунки, якщо я оберу надто серйозну спеціальність як для жінки. Ці хвилювання спричинені вже сформованими стереотипами, тому надзвичайно важливо їх означити, зрозуміти силу впливу та надати підтримку у боротьбі за вибір, побудований на відповідності бажань та інтересів випускників.

Стереотипи

Поділ на жіночі та чоловічі професії формується ще на етапі дошкільної та початкової освіти дитини, виходячи з того, що жінки – ніжні, а чоловіки – мужні. Зокрема, в підручниках найчастіше жінка – це вчителька, медсестра, продавчиня, а чоловік – водій, IT-спеціаліст і військовий.

Тому не дивно, що у виборі професії дівчата надають перевагу гуманітарним та соціально-поведінкові наукам, в той час як хлопці обирають технічні спеціальності. В 2018 році згідно статистичних даних 79% тих, хто вступили на гуманітарні науки і мистецтво були дівчата, а 77% абітурієнтів спеціальностей інженерного профілю – хлопці. І навіть зараз на 1 курсі іноземної філології ЖДУ ім. І. Франка навчається 81 дівчина та лише 14 хлопців. Але, це не означає, що хлопці не можуть скласти достойну конкуренцію дівчатам в даній галузі.

З кожним роком рух за рівні права між статями набирає обертів. Так, у 2017 році Міністерство охорони здоров’я видало наказ, яким скасувало перелік із 450 заборонених для жінок професій. Так, сьогодні  дівчата є вільними у своєму виборі і можуть здобути освіту відповідно до своїх бажань. Наприклад, стати машиністками локомотивів, військовими і водолазками.

Тому обом статям варто в першу чергу звернути свою увагу на власні вподобання та нахили при виборі майбутньої професії. Адже щастя та задоволення принесе лише навчання на тій спеціальності, яка є цікавою та бажаною.

Прогнози актуальних професій майбутнього вказують на те, що зараз роботодавці хочуть мати в своєму штаті спеціаліста-універсала, який здобув декілька спеціальностей, має різнобічні інтереси та навички та може в повній мірі застосувати отримані знання. Головне зважитись пробувати свої сили в різних напрямках. Можливо це в майбутньому дасть вам бажаний успіх у професійній сфері.

Корисні посилання:

Книжки про роботу і кар’єру для жінок – https://genderindetail.org.ua/season-topic/osvita-i-prosvita/scho-ti-zrobila-b-yakbi-ne-boyalas-knizhki-pro-robotu-i-kar-eru-dlya-zhinok-1341355.html

Виступи TED Talk про кар’єру жінок – https://genderindetail.org.ua/season-topic/osvita-i-prosvita/vistupi-ted-talk-pro-kar-eru-zhinok-1341359.html

Онлайн курси про професійний успіх для жінок – https://genderindetail.org.ua/season-topic/osvita-i-prosvita/z-mistsya-v-kar-eru-onlayn-kursi-pro-profesiyniy-uspih-dlya-zhinok-1341365.html

Професії майбутнього: які спеціалісти будуть затребувані завтра – https://life.pravda.com.ua/columns/2019/02/19/235691/

Вибір професії – https://www.dcz.gov.ua/storinka/vybir-profesiyi

Матеріали підготували соціальні педагоги

Житомирської міської гуманітарної гімназії №23

 Матушкіна Світлана Святославівна

Черуха Олександра Олександрівна

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *